top of page

Профілактика та гігієна зору. Як не втратити зір?

Ні для кого не секрет, що зір є найціннішим даром, яким нагородила нас матінка-природа, але в шаленому ритмі сучасного життя ми часто-густо нехтуємо елементарними правилами гігієни зору.

Щороку в українських школах фіксують майже 400 випадків захворювання очей у школярів. У світі  285 млн людей страждають від хвороб очей, з них – 246 млн мають значну ступінь його зниження. Отже, спробуємо з’ясувати, в чому полягає профілактика та гігієна зору та як його зберегти.

Мати ясний зір, насправді, не так вже й складно, як нам здається, але для цього потрібно пам’ятати й дотримуватися семи головних правил:

  1. Гімнастика для очей

  2. Освітлення приміщення

  3. Правила при читанні

  4. Правильна осанка

  5. Харчування

  6. Здоровий сон

  7. Відвідувати лікаря-офтальмолога

1. Обмежений час за монітором + гімнастика для очей

Сучасне покоління просто «живе» смартфонами, лептопами, планшетами й іншими новомодними ґаджетами. Без цих речей ми не уявляємо свої будні.  Зайшовши у соцмережі подивитися стрічку новин, ми не помічаємо як «всесвітня павутина» затягує нас туди з головою і п’ятихвилинний перегляд останніх подій перетворюється на кількагодинний. Тож пам’ятайте, що сидіти за моніторами комп’ютерів можна не більше двох годин поспіль, після цього необхідно відпочити 20 хвилин.

Якщо ж ваша робота дуже тісно пов’язана з комп’ютером, то потрібно через кожні 20 – 30 хв виконувати зорову гімнастику, яка не займе багато вашого часу. Окрім стандартних вправ можна ще розглядати стереозображення. Існує два методи роботи з ним.

 

Перший спосіб – паралельний – дивитися на малюнок, але сфокусувати свій зір поза ним, внаслідок чого обидва ока будуть дивитися паралельно один до одного. Для того, аби побачити об’ємне зображення, необхідно розфокусувати зір і намагатися одночасно дивитися на різні точки картинки.

 

Стереоскопічне зображення

Другий спосіб – перехресний – потрібно сфокусувати свій зір на певній точці, яка розміщена між очима і зображенням, але перед цим необхідно сконцентрувати погляд на конкретній точці перед малюнком і відсунутися від неї на відстань витягнутої руки. Після цього – розмістити вказівний палець між очима і картинкою на віддалі приблизно 20 см від кінчика носа і намагатися дивитися так, щоб палець та об’єкт було видно однаково чітко.

Головне – пам’ятати, що працювати за комп’ютером можна не більше 6 годин на день, якщо ж порушувати дану норму, то можуть виникнути серйозні проблеми не лише із зором.

2. Працюйте в достатньо освітленому приміщенні

Дбайте про те, щоб ваш стіл був гарно освітлений. Робоче місце треба розташовувати так, щоб коли ви за ним працюєте, яскраве світло не потрапляло у поле зору. Стіл має стояти на відстані одного метра від вікна, так як сонячні промені, які від нього відбиваються, дуже швидко виснажують ваші очі, а сама відстань від очей до поверхні столу повинна бути не менше 30 см. Що стосується настільної лампи, то ця річ є важливим елементом не лише декору, вона має розміщуватися зліва від вас, а якщо ви шульга, то справа. Сама потужність лампи розжарювання повинна дорівнювати не більше 80 Вт, а «економки» – не більше 20 Вт.

3. Читайте правильно

Нанотехнології потихеньку витісняють книги із повсякденного обігу, але ще є прихильники паперових носіїв інформації, які люблять прочитати кілька сторінок улюбленого роману на ніч. Таким людям необхідно запам’ятати, що відстань від книги до очей має бути 30 см, тобто найзручніше читати за столом, тим паче, що читання лежачи може призвести до сколіозу. У транспорті читати теж не варто, оскільки він рухається, очі не можуть добре зосередитися на тексті книги. До того ж, шрифт також має значення. Дослідники з Лабораторії зорової ергономіки США визначили, що найкращим шрифтом є «Verdana», оскільки у нього немає зарубок, тому очі не так швидко втомлюються.

4. Осанка – основа всього

При сутулості, сколіозі, кіфозі або лордозі погіршується кровопостачання до головного мозку, внаслідок цього може виникнути вегетосудинна дистонія, яка досить часто супроводжується головними болями та спазмом акомодації, тобто хибною короткозорістю. Тож якщо ви маєте проблеми із осанкою – виконуйте вправи для зміцнення м’язів спини, адже на перший погляд навіть незначний сколіоз може призвести до короткозорості.

5. Дотримуйтесь правильного раціону

Щоб мати відмінний зір, потрібно правильно харчуватися – вживати продукти, які містять вітаміни А, В2, С, цинк та селен, лицеїн, антоціан. Дані вітаміни та мікроелементи є у моркві, чорниці, яєчному жовтку, помідорах, шпинаті, бананах, морепродуктах. Необхідно щоденно з’їдати кілька морквин (краще з олією, оскільки каротин так краще засвоюється) і випивати склянку чорничного соку.

6. Сон як невід’ємна складова здоров’я

Здоровий сон – це запорука успіху, тому його порушення негативно впливає на імунітет та багато інших важливих систем організму і на зір також. Для середньостатистичної людини потреба у сні складає 7 – 8 годин.

7. Відвідуйте офтальмолога раз на рік!

Отож, виконуючи всі ці рекомендації в комплексі, ви не матимете проблем із зором.

bottom of page