top of page

Чому статеве дозрівання у дівчаток починається раніше. Пояснюють вчені

Статеве дозрівання в дівчат починається майже на рік раніше, ніж чотири десятиріччя тому.

Про це свідчать дані 38 досліджень за участю десятків тисяч дівчат з усього світу.

Кожне з досліджень розглядало, яким чином йшов розвиток залозистої тканини молочної залози – thelarche, яка є ключовим маркером настання статевої зрілості.

Було встановлено, що між 1977 та 2013 роками вік, коли настає статеве дозрівання, щодесятиліття наставав раніше на три місяці.

Статеве дозрівання серед дівчаток зазвичай починається у віці від восьми до 13 років.

Але найостанніші дослідження показали, що у Європі середній вік статевого дозрівання дівчаток зараз становить близько 10 років.

Хлопчики починають статеве дозрівання в середньому на рік пізніше за дівчаток.

Науковці вважають, що це пов’язано із глобальною епідемією ожиріння, бо надмірна вага змінює рівень гормонів в організмі.

"Глобальна епідемія ожиріння може частково пояснити цю зміну у віці початку пубертатного періоду", – йдеться в дослідженні журналу JAMA Pediatrics.

Вчені також цитують дослідження, яке опублікували у 2017 році в Міжнародному журналі екологічних досліджень і громадської охорони здоров'я США.

В ньому було встановлено, що в дівчаток з ожирінням раннє статеве дозрівання трапляється в два рази частіше, ніж в дівчаток з нормальною вагою.

Показники ожиріння у всьому світі стрімко зростають, оскільки нездорова їжа стає все доступнішою, а рівень доходів в країнах, що розвиваються підвищується.

Вважається, що надмірна вага викликає резистентність до інсуліну, що підвищує рівень естрогену – гормону, який є ключовим у статевому дозріванні.

Два мільярди людей в усьому світі мають надмірну вагу, або страждають ожирінням.

70% з них – живуть в країнах з низьким, або середнім рівнем доходу.

Датські дослідники відзначили, що ожиріння – не єдина теорія стосовно того, що змінює вік статевого дозрівання.

Хімічні речовини в навколишньому середовищі – ще одна ймовірна причина.

"Зміни віку пубертатного періоду можуть служити чутливим індикатором впливу навколишнього середовища на здоров'я людини", – пише група дослідників.

"Заборонені, але стійкі хімічні речовини, такі як ДДТ (діхлордіфенілтріхлоретан) і ДДЕ (діхлордіфенілдіхлоретілен), були пов'язані з більш раннім віком статевого дозрівання".

Психологічні чинники також можуть впливати на вік статевого дозрівання, оскільки вважається, що стрес прискорює біологічний перехід до зрілості.

Одне з досліджень показало, що діти, які були усиновлені з країни, що розвивається батьками в Данії, в 20 разів частіше починали статеве дозрівання в ранньому віці.

Інші дослідження виявили аналогічні тенденції серед дітей, що іммігрують до Швеції, Франції, Бельгії, Швейцарії та США.

Раннє настання статевого дозрівання пов'язане з більш високим ризиком таких захворювань, як рак, серцевий напад та інсульт.

Також з ним пов'язують ранню менопаузу.

bottom of page